Сподели в Facebook  

четвъртък, 23 април 2009 г.

Алергична астма

Алергичната астма засяга само хората с бронхиална хиперреактивност, т.е. тези, чиито бронхи са свръхчувствителни. Тази свръхчувствителност (генетична по произход) може да доведе до астма под въздействието на някои фактори, класифицирани като неспецифични или специфични.

Неспецифични фактори

Неспецифичните фактори дразнят бронхите на хората със свръхчувствителност, като по този начин провокират появата на пристъп. Това не е случай на алергична астма, тъй като няма присъствието на алерген.

Най-честите неспецифични фактори, които могат да бъдат вдишани са прах от различен произход (най-често варовик), стъклопласт, цигарен дим, дразнещи газове (например лак за коса) и др. Пристъпът може да бъде отключен и от фактори като студ, мъгла, стрес и дори силни емоции.

Специфични фактори

Истинската алергична астма възниква в резултат на свръхреактивност от страна на бронхите плюс алергична свръхчувствителност. Такива специфични фактори може да бъдат семенцата на полените, косми от животни, домашен прах, плесен, храни, отрова от насекоми или други алергени.

Някои хора са алергични без да имат бронхиална хиперреактивност. Когато влязат в контакт с даден алерген, те няма да развият астма, а по-скоро ринит, конюнктивит (оплакване от страна на очите) или уртикария (копривна треска).

Симптоми на астмата:

Астмата се характеризира с множество симптоми, най-важният от които е диспнеята (затруднено дишане, по-специално издишане). Свързаните с това симптоми са появата на хрипове, стягане в гърдите, диспнея, появяваща се през нощта, диспнея при физически усилия, продължителна кашлица и др.

При появата на пристъп, бронхите на астматика се запушват в резултат на спазъм: неволно съкращение на гладките мускули обхващащи бронхите едем: оток на бронхите, предизвикан от натрупването на течност в бронхиалната лигавица прекомерно образуване на мукус: натрупване на гъст, жилав секрет от жлезите на бронхите

Тези три фактора стесняват бронхите, което от своя страна затруднява преминаването на въздуха през тях.

През последните години честотата на алергиите непрекъснато нараства. В настоящия момент, в развитите страни тя варира от 25 до 40% за алергичния ринит и 20% за алергичната астма (въпреки данните от някои проучвания, показващи стабилизиране честотата на алергичната астма). Всички тези данни показват, че алергичните заболявания са един здравен проблем за цялото общество, както и необходимостта от все по-пълно разбиране на проблема, с цел подобряване на лечението.


Дали астмата не е едно “психосоматично” заболяване?


Силна емоция, гняв или пристъп на смях: всичко това може да доведе до появата на астматичен пристъп. Но това не означава, че астмата може да се класифицира като “нервно” или “психично” заболяване.

Психологичният фактор при астмата не може да бъде изключен (но това се отнася за всички заболявания/оплаквания). Трябва да се запомни, че емоциите водят до допълнителен разход на кислород, което от своя страна причинява хипервентилация. Това “дихателно усилие” от емоционален произход може да бъде достатъчно за отключването на астматичен пристъп.

Съвет - Спортуването се препоръчва горещо!


Спортът не само помага на страдащите от астма да овладеят заболяването, но подобрява и дишането. И тогава възниква впроса: Какъв спорт да изберем?

Плуването в открит басейн е идеален избор, тъй като въздуха е топъл и влажен. Освен това, плуването тонизира цялото тяло и подобрява дишането. Внимание: в някои басейни съдържанието на хлорна вар е прекалено високо, което от своя страна може да доведе до дразнене.

Винаги се съветвайте с Вашия лекар преди да решите да практикувате, какъвто и да е спорт.
Източник:www.lekar.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар