
Втората бременна пациентка, която консумирала по седем литра кола на ден от 10 месеца също страдала от липса на калий и силна мускулна слабост.
И двете пациентки подобрили значително състоянието си, след като спрели да пият кола и започнали да пият допълнително калий.
Според изследователите, констатирали тази зависимост в днешно време консумацията на газирани напитки е по-висока от всякога. Това води до проблеми със зъбите, липса на минерали в костите, развитие на диабет и проблеми с метаболизма, което, допълва д-р Мозес Елиът е още едно доказателство, че повишената консумация на кока-кола води до хипокалемия.
Това се дължи на трите основни съставки на напитката- глюкоза, фруктоза и кофеин. Д-р Елиът казва, че всяка съставка поотделно не би могла да предизвика еднаква клинична картина при всички пациенти. Основният виновник за състоянието вероятно е кофеинът в колата. Изследователите стигат до този извод, след като проучват ефекта на други напитки, които съдържат кофеин, но не и глюкоза и фруктоза. Но дори и кока-кола без кофеин може да предизвика хипокалемия, тъй като фруктозата пък, причинява диария, пояснява д-р Елиът.
Източник:http://www.lekar.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар