Сподели в Facebook  

четвъртък, 21 май 2009 г.

Лекарски грешки

Въпреки, че медицината постоянно напредва, лекарските грешки са факт навсякъде из Европа. В Германия броят на пациентите станали жертва на лекарски грешки се изчислява на 40 000! Много от тях са решили, че няма смисъл повече да мълчат и са твърдо решени да потърсят правата си на обезщетение в съда. Ане-Грете Хертал е една от многото жертви на лекарски грешки, но предпочита да не говори за това, което е преживяла. Съпругът й Ян разказва какво се е случило: “Жена ми страдаше от тежка артроза и през 2001 се наложи да й имплантират протеза в дясното коляно. След операцията обаче болките не я оставиха и тя не можеше да се движи. През 2002 смениха протезата й този път освен непоносимите болки коляното й скърцаше като стара врата. Изразих учудването си пред хирурга, а той каза, че вината е в жена ми, тъй като трябвало да се движи повече. “

Ян бил твърдо убеден, че вината е на хирурга и решил да го докаже. Пуснал няколко обяви във вестника, за да намери други хора с протези. Оказва се, че двама от отговорилите са били оперирани от същия хирург и също страдат от тежки последици. В крайна сметка се събират 30 души оперирани от същия лекар и решават да се борят заедно за правата си. На територията на Германия има 22 центъра за подпомагане на пациенти, които дават безплатни съвети. Днес тези центрове са признати и субсидирани от държавата. Според германското законодателство, пациентът трябва да докаже грешката на лекаря, а също така, че тази грешка му е навредила. Всичко това се доказва с медицинска експертиза. Тя пък се изготвя от лекари, а те обикновено се подкрепят помежду си. Нещата обаче се променят и вече много лекари се обединяват, за да се борят срещу грешките. Ане-Грете Хертал успява да получи експертизата и да докаже, че е жертва на лекарска грешка. Според експертизата, първата протеза е била прекалено малка и не е имала нужния наклон. Втората била по-голяма, но не била поставена добре. Ане-Грете Хертал успява да си извоюва обезщетение след седем години.

Нивото на чешките болници не отстъпва по нищо на тези в западната част на Европа, но и лекарите в Чехия не са застраховани от грешки. Когато се заговори за лекарски грешки всички се сещат за белодробния рак на бившия президент Вацлав Хавел, диагностициран прекалено късно, тъй като лекарите не сметнали за необходимо да го прегледат на скенер. Словаците пък се сещат и за възпалението, което за малко не отнесе със себе си словашкият президент Рудолф Шустер след операция в Братислава. Реакцията е съвсем логична и обикновените хора си казват “ако така ги лекуват, какво остава за нас...” 64 % от чехите са убедени, че лекарските грешки представляват сериозен проблем в страната им, а според 36 % те представляват много сериозен проблем. Чешките лекари са много добре подготвени, но асоциациите за защита на пациентите сочат като основен проблем недостатъчното финансиране и липсата на нужната отговорност у лекарите, получаващи под 1000 евро на месец. В Чехия, хирурзите извършват успешно най-сложните операции, но проблемите възникват преди това, по време на диагностицирането и след това, когато не се взимат предвид различни рискови фактори за пациентите.

Повечето медицински грешки у нас възникват в резултат на проблемите в днешната комплексна система на здравеопазване. В България се отделят 13 пъти по-малко средства за здравеопазване, отколкото са средноевропейските разходи за това. В същото време цените на модерната апаратура, на консумативите са европейски и разликата се компенсира с ниско заплащане на лекарите, употреба на стара, износена апаратура, на която не винаги се разчита за точна диагностика. Затова се налага и пациентите да си доплащат. Междувременно се множат и частните болници. На фона на тази ситуация лекарските грешки са десетки, а все още делата срещу лекари са малко, малко са осъдените, защото трудно се доказва вина. Но през януари тази година тръгна първото голямо дело. Един от най-известните адвокати Иван Кръстев заведе дело за лекарска небрежност за рекордно обещетение от 1 млн. 161 хиляди лева срещу лекарския екип на Майчин дом във Варна. Причината е, че 27 годишна варненка от 20 месеца е в кома след раждане със секцио. Иначе жалбите на пациенти срещу лекари са стотици. В жалбите най-често се изказва недоволство от грубо отношение и искане на допълнително заплащане от болните или техните близки. Повечето случаи приключват с извикване на лекаря в регионалните етични комисии, което за един съвестен лекар е достатъчно морално наказание. Статистиката сочи, че през последните три години са наложени повече от 800 санкции, които включват от порицание до глоба, както и лишаване от лекарски права в национален план. Регионалните етични комисии са предложели за заличаване от регистъра 10 лекари. Разпоредбата на член 38 от закона за съсловните организации предвижда три вида наказания, които могат да бъдат налагани на лекарите и стоматолозите. Първо – порицание. Второ – глоба в размер от една до пет работни заплати. Трето – заличаване от регистъра на колегията със срок от две или три години. Три години е максималният срок за заличаване от регистъра. Самите членове на комисии без да оправдават своите “провинили се” колеги изразяват мнение, че напоследък репутацията на лекарската професия не е добра именно заради условията на липса на достатъчно финансови средства и следователно качеството и отговорността на професията трудно се отстояват. /rfi


Източник:http://hapcheto.com/

0 коментара:

Публикуване на коментар